Organizátor
Kinoklub Ostrov, z.s.
Partneři
Podpořil
Česko-německá mobilní galerie při festivalu ELBE DOCK 2020
Deutsch-tschechische mobile Galerie im Rahmen des Festivals ELBE DOCK 2020
Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK (ELBE DOCK) vznikl v roce 2018 původně u příležitosti udílení Ceny Pavla Kouteckého (Cena PK) z roku 2007 pro nejlepší dokumentární filmy. V posledních letech se program rozšířil o představení aktuálních trendů, o přehlídku německých dokumentů, česko-německého kulturního a studentského programu. Pro rok 2020 chystá festival novinku v podobě plnohodnotného programu na obou stranách hranic – v Ústí nad Labem a v Drážďanech. Kinoklub Ostrov (KO) je partnerem festivalu od roku 2019, věnuje se pořádání kulturních akcí v Ústeckém kraji již více než 20 let. Pro rok 2020 se aktivně zapojíme do příprav ELBE DOCK jako organizátor jedné z částí programu, konkrétně česko-německého programu v podobě Česko-německé mobilní galerie (ČNMG). Tu vytvoříme z pojízdné maringotky (zapůjčené pro potřeby projektu), která se stane unikátním světelným uměleckým dílem, galerií, prostorem pro setkávání s veřejností a studenty a vzájemné propojení česko-německé kultury. Její umístění je plánováno po dobu jednoho měsíce, přesáhne tak festivalový program a stane se svébytným projektem.
Přestože jsou Ústecký kraj a Sasko kulturně i geograficky velmi blízko, k uměleckému propojení dochází minimálně. Tématem je manipulace v oblasti audiovize a umění. Otevřeme aktuální téma v našem regionu (míra vzdělanosti, soužití s menšinami). Akce se neodehrávají v uzavřeném prostoru kina, ale naopak jdou za lidmi přímo na ulici, nabízejí možnost divákům celý projekt poznat přímo, vracet se k němu a diskutovat o něm. Tento přístup je inovací v dosavadním většinovém chápání pořádání kulturních akcí. Výsledkem projektu bude světelná instalace zvenku na mobilní galerii ve spolupráci s Fakultou umění a designu UJEP na téma česko-německé manipulace, která bude prezentována z venku Česko-německé mobilní galerie každý večer po setmění. Uvnitř ČNMG bude probíhat program rozdělený na tři fáze: V Programu I – se každý den ve vybrané hodiny otevře audiovizuální instalace na téma vztahu Němců k manipulaci. V Programu II se odehraje mimo této instalace v pravidelných časech řada diskusí s odborníky na téma audiovizuální manipulace v Česku a v Německu. V Programu III poběží pravidelná smyčka českých a německých krátkých filmů na téma manipulace.
Ursprünglich wurde das Internationale Dokumentarfilmfestival ELBE DOCK (ELBE DOCK) 2018 anlässlich der Verleihung des Pavel-Koutecký-Preises (PK-Preis), mit dem seit 2007 herausragende Dokumentarfilme ausgezeichnet werden, gegründet. In den vergangenen Jahren wurde das Programm um die Präsentation aktueller Trends, einen Überblick deutscher Dokumentarfilme sowie ein deutsch-tschechisches Kulturprogramm und ein Programm für Studenten erweitert. Im Jahr 2020 plant das Festival in Form eines gleichwertigen Programms beiderseits der Grenze – in Aussig und Dresden. Seit 2019 ist der tschechische Kinoklub Ostrov (KO), der seit über 20 Jahren Kulturveranstaltungen in der Region Aussig organisiert, Partner des Festivals. Als Organisator eines Programmteils, einer Deutsch-tschechischen mobilen Galerie (DTMG) im Rahmen des deutschen-tschechischen Programms, wird sich der KO 2020 aktiv an den Vorbereitungen von ELBE DOCK beteiligen. Die Galerie entsteht in einem (für das Projekt geliehenen) Bauwagen, dieser ist als einzigartiges Lichtkunstwerk, Galerie, Treffpunkt für Studenten und die Öffentlichkeit sowie Ort der Vernetzung deutscher und tschechischer Kultur gedacht. Bei der Galerie handelt es sich um ein eigenständiges Projekt, installiert werden soll sie über das Festivalprogramm hinaus, für den Zeitraum von einem Monat.
Obwohl sich die Regionen Aussig und Sachsen kulturell und geografisch sehr nahestehen, kommt es nur in äußerst geringem Maße zu einem künstlerischen Austausch. Das Projekt befasst sich mit Manipulation in audiovisuellen Medien und Kunst. Damit wird ein aktuelles Thema in der Region (Bildungsniveau, Zusammenleben mit Minderheiten) aufgebracht. Die Veranstaltungen finden nicht in geschlossenen Kinosälen statt, sondern richten sich an Menschen im öffentlichen Raum, sie ermöglichen den Zuschauern, das Projekt unmittelbar zu erleben, dazu zurückzukehren und darüber zu diskutieren. Dieses Konzept stellt im Rahmen der überwiegenden Auffassung von Kulturveranstaltungen eine Innovation dar. Ergebnis soll eine Lichtinstallation an der mobilen Galerie sein, die in Zusammenarbeit mit der Fakultät für Kunst und Design der Jan-Evangelista-Purkyně-Universität entsteht und dem Thema Manipulation in Deutschland und Tschechien gewidmet ist. Präsentiert werden soll sie jeden Abend. In der DTMG ist ein Programm vorgesehen, das aus drei Teilen besteht: Im Rahmen des Programms I soll täglich zu einer bestimmten Zeit eine audiovisuelle Installation über das Verhältnis der Deutschen zum Thema Manipulation gezeigt werden. Im Rahmen des Programms II sollen neben der Installation zu regelmäßigen Zeiten Diskussionen mit Fachleuten über audiovisuelle Manipulation in Deutschland und Tschechien stattfinden. Das Programm III zeigt zu festen Zeiten eine Kurzfilmschleife deutscher und tschechischer Kurzfilme zu dem Thema Manipulation.