Sobota 3.9.2016

Kino Máj

9:00 Synové hor, Československo, 1956, 96 min, 35 mm

Režie: Čeněk Duba

Příběh o přátelství na život a na smrt zachycuje skutečnou událost, ke které došlo v zasněžených Krkonoších v roce 1913. Aktéry dramatu byli Bohumil Hanč, jeden z našich prvních lyžařských závodníků, a jeho přítel Václav Vrbata. Bohumil Hanč chce po vítězství v roce 1912 na prosby své ženy Slávky závodění nechat, ale protože se v roce 1913 přihlásí silní zahraniční soupeři, podlehne prosbám kamarádů a rozhodne se naposledy jet. Při závodech se však změní počasí, začne vát silný vítr a sněžit a pro závodníky to znamená boj o holý život…

Hrají: Josef Bek, Svatava Hubeňáková, Jiří Vala, Jaroslav Vrba

Vstupné: 80 Kč

11:00 Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství, ČR, 2015, 62  min, DCP

Režie:  Martin Duda

Pásmo animovaných filmů pro děti, jehož hlavními hrdinkami jsou sedmiletá dvojčata Rosa a Dara, která o starém domě plném moderních vynálezů a obklopeném zahradou skrývající mnohá překvapení. A o babiččině psu Laikovi, který má boudu ve velorexu a je s ním velká legrace. A taky velké potíže, když splaší babiččiny krávy Stračenu, Bělku a Mařenu, které se leknutím rozutečou do různých koutů světa. Dvojčata, Laiko a babička je musí přivést zpět a během záchranné mise zažívají nespočet dobrodružství. Další krátké filmy: Rosa & Dara: Proč prší?, 1:55 min, Rosa & Dara: Co je gravitace?, 2:01 min, Rosa & Dara: Jak velké jsou hvězdy?, 1:52 min

Doplněno o: Nový druh, 7 min (režie: Kateřina Karhánková, FAMU 2013), Malý Cousteau, 8 min, (režie: Jakub Kouřil, FAMU 2013), Mythopolis, 12 min (režie: Alexandra Hetmerová, FAMU 2013)

Vstupné: 80 Kč, děti do 3 let: zdarma

12:30 Svěcení jara, ČR, 2002, 55 min, 35 mm

Režie: Jana Ševčíková

Dokument Jany Ševčíkové je především portrétem japonského tanečníka a choreografa Mina Tanaky. Film ohraničují dvě uvedení představení Svěcení jara – jedno se konalo v pražském divadle, druhé pod širým nebem na Tanakově horské farmě v Kakušu. Čas mezi nimi je vyplněn tvůrčí prací s dalšími adepty tanečního umění. Tanaka je výraznou osobností alternativního divadla, jeho vystoupení se skupinou Mai-Juku jsou reakcí na přetechnizovaný život, který se odtrhl od přírody, na svět, ve kterém se stále více otevírá mezera mezi člověkem a druhými.

Vstupné: 80 Kč

14:00 FC ROMA, ČR, 2016, 75 min, DCP

Režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar

Minulou sezónu nastoupil do nejnižší české fotbalové soutěže nový tým. FC Roma je děčínský klub okresního přeboru, který je složen převážně z romských hráčů. „Já když někoho nemám rád, tak ho budu chtít porazit,“ říká trenér Pavel Horváth. Soupeři to ale vidí jinak a většina z nich romský klub bojkotuje. Pro FC Roma tak začíná trochu zvláštní sezóna. Někdy se hraje, někdy se nehraje, dopředu není nic jisté a klub vyhrává většinu zápasů kontumačně. Fotbalisté FC Roma ale neztrácejí smysl pro humor a bojují jak na hřišti, tak mimo něj. Někdy je to ale těžší, než si představovali: ztrácejí se jim míče, hráči holdují marihuaně, fanoušci na ně pokřikují, ať táhnou do práce. V tabulce klub ale postupuje výš a výš. Podaří se hráčům postoupit do vyšší ligy a přesvědčit okolí, že nejsou agresivní rváči, ale že si prostě jen chtějí zahrát fotbal?

Vstupné: 80 Kč

Kavárna v kině Máj

12:30 Ozvěny Anifilmu – Podoby humoru, 61 min, doporučený věk diváků: 10+

Humor ve všech možných podobách je odvěkým a oblíbeným námětem animovaných filmů. A jak se ukazuje i na tomto výběru ze soutěžních filmů Anifilmu 2016, se stále dají objevit nové způsoby, jak diváka rozesmát díky rozmanitým prostředkům animace. Ať už je to absurdní humor, přímočaré gagy či originální scénáře zasazené do nečekaných prostředí, v každém případě stále prastará symbióza funguje.

Vstup: zdarma (na této projekci je možné přispět na organizaci celého festivalu)

14:00 Ozvěny Anifilmu

Ve sněhu i v mechu, 58 min

Česká animovaná tvorba určená dětským divákům se v nedávné době úspěšně probrala ze symbolického kómatu. Řada zajímavých snímků se tak sešla i na Anifilmu 2016. Jeden z nich – Až po uši v mechu – odehrávající se v lesním světě si navíc z festivalu odnesl cenu diváků. Úspěch sklidil i ambiciózní studentský film První sníh. I on se odehrává v prostředí lesa, avšak (pro animaci netypicky) v zimě.

Není bez zajímavosti, že technikám vévodí tradiční česká specialita – loutková animace. Ve všech třech případech autoři navíc pojímají tuto obtížnou techniku velmi velkoryse a jejich provedení – animace loutek, výtvarná stránka, zpracování scény – je na vysoké úrovni.

Vstup: zdarma (na této projekci je možné přispět na organizaci celého festivalu)

Knihovna K.H.Máchy

9:00 Putinovy hry, Izrael, Rakousko, Německo, 2013, 90 min, DVD

Režie: Alexander Gentelev

Medaile jsou rozdány, rekordy pokořeny a vítězství vybojována. Kdo je ale skutečným vítězem a kdo poraženým? Zimní olympijské hry v Soči 2014 zůstanou navždy zapsány jako kontroverzní projekt ruského prezidenta Vladimira Putina, který by se nikdy nezrealizoval bez jeho osobní posedlosti. Sen o světovém svátku sportu se sice proměnil ve skutečnost, ale za jakou cenu? Všudypřítomná korupce, vyvlastňování soukromých majetků, násilné vystěhovávání obyvatel, nevratné dopady na životní prostředí. V investigativním dokumentu vystupují na povrch ty největší bolesti současného Ruska. Pro lidi, kteří svou otevřenou výpovědí přispěli ke vzniku filmu, však tato olympiáda nezůstane hezkou vzpomínkou. Opět aktuální v roce letní olympiády v Rio de Janeriu.

Vstupné: zdarma (na této projekci je možné přispět na organizaci celého festivalu)

11:00 Nekompromisní tanec DV8 Physical Theatre, 75 min, DVD

Přednáška přiblíží tvorbu významného performativního uskupení DV8 Physical Theatre, které bylo založeno před 30 lety v reakci na tematickou i formální strnulost moderního tance. Zkoumání vyjadřovacích možností tance, pátrání a znovuobjevování významu jednotlivých gest, se tak stalo elementárním tvůrčím východiskem DV8. Kritické ohledávání limitů tanečního umění pak vyústilo v kombinaci různých tvůrčích postupů i médií (včetně filmu) ve prospěch nalezení adekvátního způsobu sdělení. Čtyři filmy, čtyři filmové adaptace jevištní tvorby, dokládají vývoj tohoto dnes již emblematického souboru vyznačujícího specifickým fyzickým pohybem a neustálým novátorským přetvářením formátu tanečního a fyzického divadla.

Přednášku vede Magda Španihelová – doktorandka Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jejíž odborné zaměření je mimo jiné film a tanec.

Vstupné: 60 Kč

14:00 Hiphop-erace, Nový Zéland, 2014, 93 min, DVD

Režie:  Bryn Evans

Může se soubor seniorů, jehož věkový průměr se blíží devadesátce a skoro všichni členové vlastní umělou kloubní náhradu, úspěšně zúčastnit hiphopové taneční soutěže? Film sleduje fascinující cestu novozélandských nadšenců, kteří to se svým vystoupením chtějí dotáhnout až do Las Vegas. Životní elán a nadhled jim rozhodně nechybí. Díky pozitivnímu přístupu se jim daří překonávat i zdánlivě neřešitelné překážky a dokazovat, že věk je jen číslo a s humorem jde všechno lépe. Oporou i blízkou přítelkyní je pro ně mladá manažerka a trenérka Billie, pro kterou představují překážky pouze výzvu na cestě s jasným cílem. Jak sama říká: „Pojedete všichni, i kdyby to bylo v urně.“

Vstupné: zdarma (na této projekci je možné přispět na organizaci celého festivalu)

Hospoda U letního kina

16:00 Brannost a sport, Československo, DVD, 120 min

Digitalizované verze dvou částí rozsáhlé kolekce informačních a osvětových filmů z let 1948 až 1959, která reflektuje proměny české společnosti 50. let v jejích pracovních zvyklostech i volnočasových aktivitách. Mezi nimi např. Branná výchova I a II, Emil Zátopek (1954), Hrajete házenou? (1954), Rošického memoriál 1954 (1954), Skoky do vody (1955).

Brannost (46 min)

  • Branná výchova I, Oldřich Kříž, 1952, 15 min
  • Branná výchova II, Oldřich Kříž, 1952, 21 min
  • Připraveni, Jaroslav Balík, 1952, 10 min

Sportovní filmy (74 min)

  • Emil Zátopek, Pavel Blumenfeld, ČSR, 1954, 31 min
  • Hrajete házenou?, František Lukáš, ČSR, 1954, 11 min
  • Rošického memoriál 1954, František Papoušek, ČSR, 1954, 20 min
  • Skoky do vody, Josef Pinkava, ČSR, 1955, 12 min

Vstup: 50 Kč

18:00 Velký sen, Německo, 2011, 109 min, DVD

Režie: Sebastian Grobler

V roce 1874 je mladý učitel Konrad Koch přijat jako učitel angličtiny na výhradně německou školu pro chlapce. Reformně smýšlející ředitel von Merfeld přijal Kocha – jednoho z prvního učitelů angličtiny na německé střední škole vůbec – aby vnesl do zatuchlé instituce nový vítr. A Koch také ve své úplně první třídě vidí, jak moc je to potřeba. Vše, co by měli chlapci znát o Anglii, se dozvídají od generace svých otců a dědů formou zažitých předsudků. S úmyslem vnést do výuky cizího jazyka trochu nadšení se Koch coby absolvent Oxfordské univerzity rozhodne uchýlit k neobvyklým metodám a přivede své žáky k podivnému britskému sportu – fotbalu.

Hrají:  Daniel Brühl, Burghart Klaußner, Thomas Thieme, Adrian Moore, Justus von Dohnányi

Vstup: 80 Kč

Cargo Gallery

16:00 Překlapy a přehmaty, 2015, 41 min, DVD

Režie, scénář, kamera: Markéta Magidová

tanec: Tereza Indráková

hudba: Michal Cáb, Matouš Hejl

Film Překlapy a přehmaty se zaměřuje na fenomén stresu spojený s pracovním výkonem, konkrétně se soustředí na situaci výběrového řízení  ve firemním prostředí. Taneční a literární rovina filmu odhalují eskalující chyby v pohybových i psaných formách.

Naučená bezmocnost, 2015, 33 min, DVD

Režie: Michal Caban

Tanečníci: Veronika Knytlová, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová,  Lotte Nouwkens, Robert Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský

Kolektivní dílo souboru VerTeDance a Jiřího Havelky ve filmovém zpracování Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého

Místo kdysi čisté, teplé, určené k odpočinku, očistě těla. Dnes zpustošené, až hrůzu nahánějící, postrádající jakoukoli údržbu a péči. Prostor bývalých lázní v suterénu budovy někdejších Elektrických podniků ožívá prostřednictvím těl sedmi tanečníků. Projekt volně inspirovaný knihou Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ z prostředí komunistického lágru padesátých let zkoumá limity prostoru, prázdnotu času, hranice samoty, bohatství i svobodu vnitřního světa lidí žijících v omezených podmínkách.

Sledujeme svébytné filmové dílo nebo jen záznam 24 bezpečnostních kamer? Jejich nebezpečná všudypřítomnost není příjemná „odsouzeným“ ani divákům. Bezmoc v každém záběru.

Oba filmy spojuje prostředí, ve kterém byly natočeny – funkcionalistická budova bývalých Elektrických podniků v Praze – avšak jejich atmosféra je velmi odlišná…

Vstup: 60 Kč

18:00 Černá labuť, USA, 2010, 104 min, DVD

Režie: Darren Aronofsky

V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, zavádí vizionářský režisér Darren Aronofsky diváky na fascinující a mrazivou cestu do nitra mladé baleríny, která se kvůli své vytoužené roli v Labutím jezeře stane až děsivě dokonalou. Snímek sleduje příběh Niny (Natalie Portman), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem.

Hrají:  Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder

Vstup: 80 Kč

Tento film je promítám pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

20:00 Zuřící býk, USA, 1980, 129 min, DVD

Režie:  Martin Scorsese

Jeden z nejlepších filmů režiséra Martina Scorseseho zachycuje životní příběh slavného amerického boxera Jakea La Motty, mistra světa ve střední váze. Odehrává se mezi lety 1941, kdy La Motta v ringu začínal, a 1964, kdy skončil jako bavič v nočním podniku. Mezitím prošel obdobím slávy i dramatických propadů. Svých sportovních úspěchů dosáhl díky zuřivé a výbušné povaze, částečně však i díky napojení na mafii, která ovládala svět profesionálního boxu. Životní výkon podal v titulní roli herec Robert De Niro, jehož hrdina projde během vyprávění psychickou i fyzickou proměnou. V zachycení taktiky a psychického rozpoložení soupeřů, ale i strhujícím zobrazením násilné stránky tohoto sportu překonal Scorsese i velmi populární sérii filmů s boxerem Rockym (v té době byly již natočeny dva díly). Během festivalu můžete provést vlastní srovnání…

Hrají:  Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci, Frank Vincent, Nicholas Colasanto, Theresa Saldana

Vstup: 80 Kč

Tento film je promítám pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

Altán na Střeleckém ostrově u Letního kina

18:00 – 20:00 workshop (Proto) swing

Přijďte se naučit pár krokových variací a zatančit si v altánu či pod širým nebem pod vedením zkušených lektorů, kteří na workshop připravili lákavou pozvánku:

Hipsteři jedou na swingu. Je retro a sexy. Buďte víc než hipsteři!
Přijďte se pod laskavým vedením naučit tance, co frčely, než začal
frčet swing. Je to stejná párty s poloviční námahou (zhruba). Mezi
kamarády, co dřou léta lindy hop, pak můžete ležérně prohodit, že vy
umíte třeba trot nebo one-step. (Proto)swing je prostě hit. Protože
proto.

Vedou: Kateřina Bryanová & Mikuláš Bryan

Vstup: 60 Kč, 100 Kč pro pár (není podmínkou účastnit se v páru)

Letní kino

20:30 PINA, Německo, Francie, Velká Británie, 2011, 100 min, DVD

Režie: Wim Wenders

Film Wima Wenderse jako pocta německé choreografce Pině Bausch, která zásadním způsobem ovlivnila tanec a divadlo poslední třetiny dvacátého století. Film měl být společným projektem Wenderse a Bauschové, ale díky její nenadálé smrti vznikl „in memoriam“ a zachycuje její klíčová díla a vzpomínky nejbližších spolupracovníků. Film je strhující cestou do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem

Hrají:  Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante, Pina Bausch, Rainer Behr, Andrey Berezin

Vstup: 80 Kč

22:30 Horečka sobotní noci, USA, 1977, 118 min, DVD

Režie: John Badham

Vůně kolínské, květinová košile, obtažené kalhoty dole rozšířené a boty s vysokými podpatky, diskohudba Bee Gees, taneční parket jen pro sebe a svou dívku – taková je představa Tonyho (John Travolta) o správně prožité sobotní noci po šesti dnech dřiny v obchodě s barvami. Život ale nejsou jen světla sobotních diskoték Tony pod vlivem své partnerky Stephanie i svého bratra přestává pouze snít a hledá nové perspektivy tam, kde doopravdy jsou. John Travolta v roli bravurního tanečníka spolu s hudbou skupiny Bee Gees rozpoutal v sedmdesátých letech obrovskou vlnu zájmu o disko a stali se na dlouhou dobu idoly miliónů lidí na celém světě.

Zakončete filmový festival a možná i celé léto v odlehčeném duchu. V prostoru Letního kina je navíc dost místa na vlastní taneční kreace.

Hrají:  John Travolta, Karen Lynn Gorney, Donna Pescow, Barry Miller, Robert Costanz

Vstup: 80 Kč

Tento film je promítám pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

 PROGRAM FIFELI- sobota