Program

Program na září 2016

14.9. JULIETA

Drama / Španělsko, 2016, 99 min

Režie: Pedro Almodóvar. Hrají: Adriana Ugarte, Michelle Jenner, Darío Grandinetti a další….

Julieta žije sama se svou dcerou Antíou poté, co do jejich šťastného života krutě zasáhl osud. Po smrti Julietina manžela Xoana, Antíina otce, prožívají nejhorší období. Obě trpí, Julieta se uzavře do sebe a jejich tichá bolest je postupem času odcizuje. Když je Antíe osmnáct let, opustí svou matku bez jediného slova vysvětlení. Julieta ji více než 12 let zoufale hledá všemi možnými způsoby. Během té dlouhé doby zjišťuje, jak málo svou dceru zná. Až náhodné setkání s Antíou dává matce šanci pokusit se ji získat zpět. Osamělá a zlomená Julieta se rozhodne konfrontovat svůj život a říct dceři pravdu o osudových událostech, které jejich životy rozdělily.

julieta

21.9. ANDĚLÉ VŠEHOMÍRA

Drama / Životopisný / Island / Norsko / Německo / Švédsko, 2000, 100 min

Režie: Friðrik Þór Friðriksson. Hrají: Ingvar Eggert Sigurðsson, Baltasar Kormákur, Hilmir Snær Guðnason a další….

Film uveden v rámci projektu TÝDNY PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Film slavného islandského režiséra F. T. Fridrikssona vznikl podle stejnojmenného románu Einara Mara Gudmundssona, který u nás vyšel v roce 2000 a byl celkově přeložen do 14 jazyků. Hlavní postavou příběhu je mladík trpící schizofrenií. Sledujeme jeho počínání a způsob, jakým na něj lidé reagují. Nejprve se s ním setkáváme v rodinném kruhu, poznáváme jeho přátele i dívku, kterou miluje. Pak ho následujeme do nemocnice. Na psychiatrickém oddělení se setkáváme s pestrobarevnou společností. Óli Beatle věří, že složil všechny písně Beatles a poslal jim je formou telepatické zprávy, kultivovaný a vzdělaný Viktor se někdy proměňuje v Hitlera a Peter, Pallův spolubydlící, je závislý toxikoman, toužící na čínské univerzitě obhájit doktorát o Schillerovi…

andele-vsehomira

28.9. UMĚNÍ PLAKAT

Drama / Dánsko, 2006, 106 min.

Režie: Peter Schønau Fog. Hrají: Jannik Lorenzen, Jesper Asholt, Julie Kolbeck a další….

Umění plakat je drama s prvky černého humoru, které se odehrává v Dánsku v 70. letech. Příběh své rodiny vypráví jedenáctiletý Allan, jehož duševně nemocný otec je pro svou schopnost dojmout lidi k slzám vyhlášeným pohřebním řečníkem. Doma si však otec vlastním hraným pláčem vynucuje soucit celé rodiny. Allanova rodina je kvůli tomuto citovému vydírání v troskách – matka již rezignovala, jeho starší bratr se odstěhoval a sestra skončí na psychiatrii, kam si odnáší jedno děsivé tajemství. Allan se rozhodne udělat cokoli, aby otce učinil šťastným a rodinu dal znovu dohromady … Umění plakat vyniká typicky severským humorným nadhledem.

umeni-plakat